Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia

Przełomowa dyskusja o tym, jak można wykorzystać nową naukę, jaką jest architektura wyboru, tak by zachęcić ludzi do podejmowania lepszych decyzji. Dzięki niej ich życie stanie się zdrowsze, zamożniejsze i bardziej wolne.

Codziennie podejmujemy wiele rozmaitych decyzji, począwszy od osobistych inwestycji, wyboru szkoły dla naszych dzieci, tego, co jemy, po sprawy, o które chcemy walczyć. Niestety często decyzje te są nietrafione. Powodem, jak wyjaśniają Autorzy, jest to, że będąc ludźmi, jesteśmy podatni na wszelkiego rodzaju błędy poznawcze, które mogą prowadzić do wpadek. Pomyłki, które popełniamy, sprawiają, że stajemy się ubożsi i tracimy na zdrowiu. Często podejmujemy złe decyzje dotyczące edukacji, osobistych finansów, opieki zdrowotnej, kredytów hipotecznych i kart kredytowych, rodziny, a nawet naszej planety.

Thaler i Sunstein zachęcają, abyśmy wkroczyli do alternatywnego świata, który traktuje ludzką omylność jako oczywistość. Pokazują, że poznając, w jaki sposób ludzie myślą, możemy tak zaprojektować środowisko, aby ludziom łatwiej było wybierać to, co jest lepsze dla nich, ich rodzin i społeczeństwa. Używając barwnych przykładów z najważniejszych aspektów życia, dowodzą, że starannie dobrane założenia „architektury wyboru” mogą popchnąć w korzystnym kierunku, nie ograniczając jednocześnie wolności wyboru. Książka ta oferuje nowe niepowtarzalne ujęcie – ani z lewej, ani z prawej strony – wielu istotnych kwestii, zarówno dla jednostek, jak i rządów. Jest to jedna z najbardziej interesujących i prowokacyjnych książek, jaka pojawiła się od wielu lat.

 

https://andrewmoszczynski.com/wp-content/uploads/2021/05/46-1920x1180.jpg

Zostaw komentarz